Základní rozdělení je na sluchadla závěsná (ta jsou vyrobena strojově, většinou skladem k vyzkoušení u výdejce) a zvukovodová (ta se vyrábí jednotlivě na zakázku dle otisku zvukovodu a přání pacienta). Dnes již neexistují analogová sluchadla, všechna sluchadla jsou plně digitální.
Jaká sluchadla existují?
Závěsná sluchadla
Jsou sluchadla schovaná za uchem a do ucha vede hadička (tenčího nebo širšího průměru dle tíže sluchové vady a vybraného sluchadla) zakončená ušní koncovkou (individuálně zhotovenou nebo tovární). Individuální ušní koncovka zajišťuje optimální utěsnění zvukovodu a příjemnější a bezpečnější nošení sluchadla. Pro pacienta mají závěsná sluchadla jednoznačně jednoduší ovládání a větší výdrž baterií (až 3 týdny) a odolnější, robustnější konstrukci.
Hadička spojující sluchadlo s ušní koncovkou může být klasická (2 mm), nebo tenká (1,4mm nebo 0,9 mm). Její tloušťka je závislá především na tíži sluchové vady. Určitou roli hraje i velikost vybraného sluchadla. Nejvhodnější řešení Vám navrhne lékař.
Závěsná sluchadla lze vybírat z několika různých velikostí, technického vybavení a dokonce i z několika barevných variant, vždy je ale nutná konzultace s lékařem, není možné si vybírat si sluchadlo samostatně podle obrázku na internetu, nebo dle rady kamaráda.
Zvukovodová sluchadla
Se vkládají celá přímo do zvukovodu. Jejich velikost určuje prostornost zvukovodu. Pokud je zvukovod dostatečně prostorný je vyrobené sluchadlo v běžném životě prakticky neviditelné.
Manipulace se zvukovodovým sluchadlem je vzhledem k velikosti náročnější než manipulace se sluchadlem závěsným. Baterie má kratší životnost (7-14 dnů podle velikosti) a je třeba také každý měsíc vyměnit ochranný mazový filtr, který zachytává ušní maz.
Kdy bych měl sluchadlo mít?
Sluchovou vadu a vhodnost kompenzace sluchadlem by měl vždy posoudit lékař na základě vyšetření, které Vám u nás provedeme. Následně, pokud je sluchová vada řešitelná sluchadlem, Vám lékař po-radí i se samotným výběrem nejvhodnějšího sluchadla.
Obávám se, že se budu za nošení sluchadla stydět …
Určitě ne, výrobci dnes nabízí pestrou paletu velikostí, tvarů i barev sluchadel. Jistě společně vybereme sluchadlo podle Vašich představ a Vaše okolí si ani nevšimne, že nějaké sluchadlo máte.
Je provoz sluchadla nákladná záležitost?
Příspěvek na sluchadlo u dospělého pacienta je nově (od 1.12.2019) při splnění požadovaných kritérií 7000,00 Kč na jedno ucho (monaurálně) jednou za 5 let.
U dětí pojišťovna (také od 1.12.2019) přispívá na obě uši (binaurálně) také po 5 letech, ale 10000,00 Kč na jedno ucho, tedy 20000,00 Kč dohromady.
V limitu pojišťovny lze vybrat velice pěkná a dobře fungující sluchadla.
Nebude pro mě ovládání sluchadla moc složité?
Dnešní moderní sluchadla jsou uživatelsky přívětivá, stačí se naučit dávat sluchadlo do ucha a měnit baterii, vše ostatní můžete nechat na sluchadle, která Vám při výdeji nastavíme do poslechového komfortu a při pravidelných kontrolách doladíme.
Co když se sluchadlo rozbije?
Dnešní moderní sluchadla jsou uživatelsky přívětivá, stačí se naučit dávat sluchadlo do ucha a měnit baterii, vše ostatní můžete nechat na sluchadle, která Vám při výdeji nastavíme do poslechového komfortu a při pravidelných kontrolách doladíme.
Co když sluchadlo přestane fungovat?
S některými běžnými problémy, si dokážeme poradit u nás v ordinaci a s těmi ostatními Vás odkážeme do konkrétního autorizovaného (záručního, pozáručního) servisu, kde Vám sluchadlo odborně prohlédnou a opraví.
Díky digitalizaci je zvuk dnešních sluchadel přirozenější, čistší, sluchadlo už nezesiluje všechny zvuky stejně a pacient může nerušeně telefonovat i mobilním telefonem, aniž by byl hovor rušen.
Sluchadlo pracuje na knoflíkovou baterii, jejíž výměnu zvládne každý, snahou výrobců je co nejjednodušší ovládání celého sluchadla. Baterie jsou běžně dostupné.
Ke sluchadlům existuje spousta doplňků rozšiřujících jeho využití, jedná se o přenos zvuku televize, mobilního telefonu, dálkové ovladače, bezdrátové mikrofony a jiné. Některé jsou hrazeny zdravotními pojišťovnami, na jiné může přispět sociální odbor v místě bydliště.
Současná kvalitní sluchadla pomáhají řešit nedoslýchavost a navracejí pacienty do života dobře slyšících stejně, jako brýle pomáhají slabozrakým lidem. V obou případech se jedná o kompenzační pomůcky, které jsou naprosto běžnou součástí každodenního života.
Sluchově postižený žák či student nemusí díky bezdrátovým FM systémům používaným společně se sluchadly navštěvovat speciální školu! Přijímač bezdrátového FM systému je spojený se sluchadlem, zatímco vysílač je umístěný v blízkosti zdroje zvuku (pověšený na krku učitele, na pásku trenéra, na stole při společné práci apod.) FM systémy tak umožňují mladým lidem neseparovat se ve „světě ticha“, ale naopak trávit hodně času v kruhu svých přátel.
Rádi Vám poradíme, která pomůcka je právě pro Vás ta nejvhodnější a zda je možno čerpat nějaký vhodný příspěvek.
ORL audiologie
Závodu míru 582/3
360 17 Karlovy Vary